Вірус шириться у соціальній мережі й зламує акаунти

Правоохоронці відділення поліції № 2 (м. Ланівці) відкрили кримінальне провадження за фактом шахрайства, вчиненого щодо жительки Вишнівецької територіальної громади. Жінка хотіла допомогти своїй приятельці з коштами, однак стала жертвою шахраїв.

Потерпіла розповіла про те, що в одній із соціальних мереж до неї надійшло повідомлення від знайомої, яка просила позичити чималу суму. Кошти вона обіцяла повернути в найкоротші строки. Тож заявниця без будь-яких сумнівів здійснила транзакцію на 11000 гривень. Натомість через деякий їй зателефонувала знайома та повідомила, що аферисти зламали її акаунт, тобто гроші пішли у шахрайську кишеню.

Відомості про подію правоохоронці внесли в Єдиний реєстр досудових розслідувань відповідно до частини 1 статті 190 Кримінального кодексу України.

Правоохоронці радять у разі отримання такого повідомлення зателефонувати цій людині і розпитати, чи насправді від неї надіслане прохання. Водночас для уникнення проблем із шахраями необхідно:

– не надавати особистої інформації на незнайомих сайтах – паспортних і платіжних даних, номеру телефону, логінів тощо;

– не робити великих передоплат при покупці в Інтернет-магазинах та використовувати післяплату;

– не користуватися підозрілими сервісами або пропозиціями інших людей, зокрема, щодо швидкого заробітку або кредитів;

– перевіряти прохання про матеріальну допомогу, навіть якщо вони надходять з акаунтів знайомих людей;

–  встановлювати подвійну аутентифікацію на месенджерах; при підозрі щодо зламу сторінки – припиняти всі сесії месенджера на всіх пристроях через налаштування.

Якщо ви все-таки потерпіли від рук аферистів, не зволікайте, телефонуйте в поліцію, радять в обласній поліції.

Між тим, зараз у Фейсбук активно поширюється вірус. Користувачам приходить повідомлення про пост з відміткою вашого акаунту від друзів з посиланням на новину про те, що хтось із знайомих потратив в ДТП. Нічого не підозрюючи, людина відкриває посилання і автоматично стає розповсюджувачем вірусу. Після того відбувається злам акаунту.

Що може бути в акаунті? Там може зберігатися особиста інформація, яка в разі злому буде використана шахраями в їхніх корисливих цілях. Це, наприклад, копії та скани документів, які ви колись комусь відправляли, за допомогою яких зловмисники можуть оформити мікропозику або здійснити низку інших маніпуляцій. Приватна інформація, яка може бути використана для шантажу і вимагання (листування, фотографії, відео). Інші особисті дані: адреси, номери телефонів, інформація про родичів і членів сім’ї.

Найгірше те, що відбувається масове та швидке  вірусне поширення постів. Зокрема, вчора я спостерігала, як власник акаунту був онлайн годину тому, а на його сторінці від його імені було зроблено більше 10 постів з відмітками різних друзів. А це означає, що усі вони відкрили вірусне посилання.

Що у таких випадках робити? Якщо ви отримали повідомлення про пост з подібною вірусною розсилкою, повідомте відправнику, що від нього йде спам. Якщо ж ви самі стали жертвою вірусу, то повідомте друзям, щоб вони не відкривали посилання від вас. Напишіть про це їм у приватні повідомлення чи зробіть пост на стіні. Обов’язково змініть пароль у Фейсбуці. Скористайтеся антивірусною програмою  Очистіть веб-браузер, видаліть підозрілі розширення або відмініть останні внесені зміни в налаштуваннях браузера, почистить КЕШ пам’ять. Оновіть веб-браузер до останньої версії і встановіть (якщо не було) двофакторну авторизацію. Повидаляйте всі пости та повідомлення, які були поширені з вашої сторінки без вашого відому. Такі поради дають знавці кіберзахисту.

Ольга КУШНЕРИК

Поширити:

Опубліковано: Diana

Post Author: Diana