Виконання бюджету Тернопільської міської територіальної області за І квартал поточного року відбувалось в особливих умовах запровадженого з 24.02.2022р. воєнного стану та у зв’язку з прийняттям низки законодавчих актів, які встановили особливості функціонування галузей економіки та запровадили зміни в податковому законодавстві з метою підтримки українського бізнесу в період війни.
За І квартал 2022р. із запланованих 675,5 млн.грн до бюджету громади надійшло 668,2 млн.грн доходів, тобто виконання плану склало 98,9 відсотків, а загальні втрати бюджету – 7,3 млн.грн.
Незважаючи на несприятливі для економіки фактори, пов’язані із воєнним станом, по багатьох доходах загального фонду бюджету вдалось забезпечити виконання запланованих показників. Перш за все, це стосується основного бюджетонаповнюючого податку – ПДФО, який при плані 326,4 млн.грн надійшов в сумі 331,3 млн.грн. Додатково до плану надійшло також єдиного податку в сумі 6,6 млн.грн, адміністративних штрафів та інших санкцій – 0,2 млн.грн., плати за надання інших адміністративних послуг – 1,1 млн.грн та ін.
В той же час у бюджеті недоодержано:
- акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібного продажу підакцизних товарів – 4,5 млн.грн;
- відрахувань з державного бюджету акцизного податку з виробленого та ввезеного пального – 8,1 млн.грн;
- податку на нерухомість – 0,6 млн.грн;
- плати за землю – 2,3 млн.грн;
- транспортного податку – 0,1 млн.грн;
- податку на прибуток комунальних підприємств – 2,6 млн.грн тощо.
Щодо дохідної частини бюджету. У березні виконання дохідної частини бюджету громади в цілому було забезпечено лише на 88,9 відсотків, при плані 224,6 млн.грн надійшло 199,6 млн.грн. Щодо власних доходів загального фонду, від яких залежить виконання заходів та програм громади, то при плані у березні 171,1 млн.грн. вони склали 152,1 млн.грн, тобто бюджет громади недоотримав 19 млн.грн.
Така ситуація пояснюється і відміною з 17.03.22р. акцизу на пальне, що відповідно зменшило надходження частини акцизного податку з ввезеного та виробленого пального з державного бюджету, і спадом надходжень по великих платниках. Щодо ПДФО, то невиконання в основному спричинено зменшенням виплати заробітної плати працівникам бюджетної сфери всіх рівнів бюджетів, а також переходом працівників на вимушений простій, внаслідок чого при плані 115,4 млн.грн надійшло лише 111,7 млн.грн. та неплатоспроможністю платників у зв’язку із погіршенням їх фінансового стану.
Враховуючи, що дія основних змін до податкового законодавства, насамперед, Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», відбудеться після 1.04.2022р., відтак, у квітні очікується більш складна ситуація з виконанням дохідної частини бюджету.