«Кожна дитина – художник.
Труднощі в тому, щоб залишитися художником,
вийшовши із дитячого віку».
Пабло Пікассо
8 серпня 2023 у музеї відбулося відкриття персональної виставки мікроскульптури Анни Крушельницької. Аня народилася 26 серпня 2011 року у м. Тернопіль. Вона – учениця Тернопільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 26 ім. Д. Заплітного. Окрім того, навчається у 2 класі Тернопільської художньої школі ім. Михайла Бойчука. Викладач – заслужений художник України Микола Антонович Дмітрух. Спектр її мистецьких зацікавлень вражає. Аня – учасниця ансамблю гітаристів, дитячої хорової студії духовної пісні «Фантазія», планує займатися у танцювальній студії.
Нинішня виставка – це майстерно виконані мініатюрні фігурки із повітряного пластиліну. У її вправних ручках кольорова маса перетворюється у казкових звірів. Мимоволі дивуєшся фантазії авторки та вправності, з якою вона виконує свої роботи, часом майже невидимі для неозброєного ока.
Ані винятково поталанило із педагогом. Микола Антонович Дмітрух, який також прибув на відкриття першої персональної виставки своєї вихованки, – першокласний художник, цікава, багатогранна особистість. Крім своїх, знаних широкому загалу художніх робіт, створює дружні шаржі, а також узяв на себе місію збереження напівзниклого діалекту невеликої етнічної групи українців Холмщини. Він створив словничок цього діалекту, а також пише оповідки давньою говіркою своїх предків. Відома його збірка оповідань «Опша і опшани», видана у книжковому варіанті та у аудіозаписі автора, доступному на YouTubе. Микола Антонович пишається своєю вихованкою, вірить у її талант і працює над його розкриттям.
Уся родина Анни підтримує її у творчості. Тато і мама сприяють розвитку природного прагнення своєї дитини відкривати нове, пишається старшою сестричкою і молодша – Елизавета.
На відкриття виставки прийшли дотичні до творчості кременчани. Привітали юну авторку очільниці мистецьких гуртів – заслужений майстер народної творчості, викладач КОГПА ім. Т. Шевченка Тетяна Балбус (жіночий художній гурт «Палітра») та Олена Локатир (гурти лялькарок «Леля»). Про юну мисткиню розповіла директор музею Тамара Сеніна. У ході розмови Аня ділилася своїми задумами, привідкрила присутнім своє бачення світу, ми дізналися про її асоціативне мислення, коли імена та людей вона бачить у кольорах. Із дитячою безпосередністю Аня захоплено розповідала про свій перший заробіток – 500 гривень, виграних на конкурсі художніх робіт.
Бажаємо, щоб талант Анни Крушельницької розвивався, виблискував новими гранями, щоб їй вдалося пронести дитячий стан душі через все життя.
Олена ГАСЬКЕВИЧ,
ст. наукова співробітниця музею Юліуша Словацького