Напередодні Водохреща православними християнами святкується «Голодна кутя» або другий Святий Вечір.
Традиції Водохресного Святвечора
Увесь цей день віруючі люди нічого не їдять – постять.
Християнам заборонено вживати продукти тваринного походження, зокрема м’ясо, яйця та молоко. Піст триває день і завершується тоді, коли на небі з’являється перша зоря.
Господині готують різноманітні страви, кількість яких складає переважно від 7 до 9 штук. На вечерю подають пісні страви, а саме: смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці на олії, пісні голубці, борщ, кутю та узвар.
Також у цей день традиційно відбуваються богослужіння у церквах. А напередодні Водохреща, після літургії, здійснюється освячення води. Після цього віряни беруть її з собою додому та п’ють натщесерце протягом року. Цю воду варто тримати біля ікон.
Обряд «вигнання куті»
Предки розповідали, що опісля вечері розпочинався цікавий обряд, який називався «вигнання куті».
У цей момент діти вибігають на вулицю, беруть палиці й промовляють: «Тікай, кутя, із покуття, а узвар – іди на базар. Паляниці, залишайтеся на полиці, а дідух – на теплий дух, щоб покинути кожух». Так маленькі українці прощаються з зимою та кличуть весну.
Крім цього, ввечері люди в деяких регіонах України спалюють Дідуха – різдвяний атрибут із колосків. Він вважається символом українського Різдва. Обряд спалення Дідуха символізує завершення зимового циклу та підготовку до нового.
Що обов’язковим є в українців сьогодні?
За родинним столом збираються усі, хто проживає в оселі та за молитвою обов’язково згадують тих, кого вже немає в живих і тих, кого немає поруч.
Моляться за здоров’я, мир у країні та благополуччя в сім’ї, аби кожен захисник повернувся рідного дому.