З настанням холодної пори року у Тернополі спостерігається ріст захворюваності на ГРВІ, грип, а також коронавірус COVID-19.
У цьому році громадяни намагаються уберегти себе та своїх близьких, в основному, від невідомого раніше вірусу COVID-19, проте грип досі залишається одним із найбільш поширених інфекційних захворювань у світі та є небезпечним з можливістю тяжких ускладнень і ризиком смерті. Тому профілактика та своєчасне виявлення цієї хвороби вкрай важливі для швидкого одужання та уникнення ускладнень.
Відповідно до прогнозів Всесвітньої організації охорони здоров’я, цього сезону в Україні циркулюватиме чотири штами грипу, серед яких:
· вірус, подібний A/Guangdong-Maonan/SWL1536/
· вірус, подібний A/Hong Kong/2671/2019 (H3N2);
· вірус, подібний В/Washington/02/2019 (лінія B/Victoria);
· вірус, подібний B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata).
Минулого епідемічного сезону українці могли зустрітися зі штамом типу В Phuket (B/Yamagata lineage), однак з трьома іншими ми ще не зустрічалися. Тому наразі надзвичайно важливо приділити увагу профілактиці цього захворювання.
Найбільш ефективним та науково обґрунтованим методом профілактики грипу і попередження важких ускладнень хвороби є вакцинація. Вакцина не впливає негативно на імунітет людини, а, натомість, зміцнює його та допомагає сформувати імунітет до цих небезпечних штамів.
За інформацією Міністерство охорони здоров’я України, щеплення проти грипу зменшує ймовірність смерті від вірусу на 80%, а ймовірність тяжкого перебігу захворювання та ускладнень – на 60%. А в умовах пандемії COVID-19, аби уникнути можливого поєднання цих двох хвороб у пацієнтів, вакцинація від грипу є вкрай важливою, особливо для осіб з груп ризику.
Передусім, щеплення рекомендоване: дітям молодшого віку (окрім немовлят до 6 місяців), медпрацівникам, учителям, дітям віком до п’яти років, вагітним жінкам, літнім людям віком від 60 років, пацієнтам із хронічними захворюваннями та усім, хто працює в місцях масового скупчення людей.
Вакцинуватися можна впродовж усього епідсезону, але найбільш оптимальним періодом для проведення щеплень є період до сезонного підйому захворюваності на грип та ГРВІ, який зазвичай починається у листопаді – грудні.
В епідсезоні 2020–2021 років на приватний ринок України поставлено 665 000 доз вакцин від грипу: «Ваксігрип Тетра» (виробник — «Санофі Пастер», Франція, чотирьохвалентна); «Інфлувак («Абботт Біолоджікалз Б.В.», Нідерланди, трьохвалентна); «Джісі Флю» («Грін Кросс Корпорейшн», Південна Корея, трьохвалентна); «Джісі Флю» («Грін Кросс Корпорейшн», Південна Корея, чотирьохвалентна). Трьохвалентна вакцина призначена для вироблення імунітету від трьох штамів грипу, чотирьохвалентна, відповідно, – від чотирьох.
Для того, щоб вакцинуватися від грипу, необхідно звернутися до свого сімейного лікаря, педіатра чи терапевта. Лікар огляне вас, визначить, чи немає протипоказань, а також надасть поради щодо транспотування вакцини, адже вона вимагає збереження холодового ланцюга.
Протипоказання до вакцинації:
- гіперчутливість до будь-якої складової вакцини, а також до компонентів курячого м’яса чи курячого яйця (вакцину отримують шляхом вирощування вірусів грипу в курячому яйці);
- пацієнти з лихоманкою або недостатньою вагою тіла;
- пацієнти з гострим, серйозним чи активним захворюванням серця, судин, нирок або печінки;
- пацієнти з гострим респіраторним захворюванням або іншими активними інфекційними захворюваннями;
- пацієнти у період одужання;
- пацієнти, у яких діагностовано імунодефіцитне захворювання.
Жителів Тернопільської громади закликають провести щеплення. Сімейні лікарі проконсультують та нададуть усю необхідну інформацію.
Пам’ятайте, що грип, як і інші респіраторні віруси, передається повітряно-крапельним шляхом і вражає органи дихання. Тож при перших ознаках захворювання необхідно негайно звернутися до сімейного лікаря та не займатися самолікуванням.