Підземний музей та озера: чим вражають лабіринти печер Тернопільщини

Багатство Тернопільщини на геологічні пам’ятки – значне. Адже, в області є декілька великих та цікавих підземних лабіринтів. Вони приваблюють туристів і дослідників не лише з усієї країни. Раніше, ми згадували історію Оптимістичної печери та двох різних, але популярних печер Тернопільщини – Кришталевої та Млинки. Сьогодні, розповімо про ще два підземні лабіринти області.

Печера – закрита від туристів та під силу досвідченим спелеологам. Називають її – Озерна, бо третину площі печери займають водойми. На майже 140 кілометрів тягнуться її коридори поблизу села Стрілківці на Тернопільщині. Вперше, помітили підземну схованку місцеві жителів в 40-х роках. Вхід в печеру та всі її коридори – небезпечні, адже їх важко долати через намулу. Тому, Озерна закрита для туристів, досліджувати та спускатися всередину можуть спеціалісти. Щоб потрапити в печеру, спершу потрібно подолати майже 20 метрів, повзучи вологою глиною. Далі, відкриваються сухі та широкі коридори. Хоча, площа печери – велика, поділяється вона на два райони – Ближній та Далекий. У перший – пускають досвідчених туристів, а Далекий – закритий для них, адже це складний та небезпечний шлях. В печері є ділянки, куди можна дістатися лише раз на 10-15 років.

Особливість печери – підземні озера. Цікаво, раз на 20 років Озерну повністю затоплює. Кожної весни, у час танення снігу, рівень води підвищується. Тому недоступними стають більшість входів в печеру.

Озерна – лабіринт з великими залами та вузькими ходами. Печера прикрашена кристалами, кам’яними «квітами», сталактитами. Вважається, деякі коридори Озерної можуть поєднуватися з Оптимістичною печерою.

На сьогодні, печера являється заповідником та закрита від масових відвідин. Проте, дослідження печери не зупиняються, проводять їх тернопільські спелеологи. Від 60-х років вони картографують, відкривають нові райони та ходи. Наприклад, зали «Кристал», «Альпи», «Алігатор»; галереї «Нептуна», «Готичний комин», «Велетнів»; озеро Капітана Немо та райони Загублений Світ, Морія. До слова, дальні райони печери ускладнюють шлях дослідникам. Там важко знайти зручну дорогу для проходження. Адже, шлях ускладнюють кам’яні брили та фігури.

Відкрита для туристів, геологічна та археологічна пам’ятка. Печера Вертеба знаходиться поблизу села Більче-Золоте та тягне свої ходи на 9021 метрів. Особливість печери в наявності всередині підземного музею трипільської культури. Складається вона з широких галерей, поєднаних вузькими коридорами. Живе у ній чотири види кажанів, занесених в Червону книгу України. Серед інших печер Поділля, Вертеба особлива геологічною будовою і виявленими у ній археологічними знахідками доби енеоліту.

Кажуть, вперше печеру розвідали в 1822 році, коли Ян Хмелецький полюючи на лиса, набрів на яму. Цікавість та бажання розвідати невідому площину, зібрала декількох сміливців, що спустилися всередину. Вони побачили горщики, залишки вогнища, монети, кості. У 1890 році в ході досліджень печери там знайшли ознаки перебування давніх людей, посуд, знаряддя праці та інші речі. Вже в XIX столітті у печері віднайшли різноманітні зразки трипільської культури. З 1960-х років печеру досліджували спелеологи, які виконали топографічне знімання лабіринту. Вперше зразки для генетичного аналізу із печери взяли в 2005 році.

Багато зі знахідок передали в різні музеї області. Але деякі залишилися в печері та є частиною музейної експозиції. Тому, Вертеба – не лише є геологічною пам’яткою, але зберігає наукові та культурні знахідки.

Фото з відкритих джерел 

Поширити:

Post Author: Diana