Поради тернополянам як боротися із міллю

Дуже часто у квартирах тернополян зненацька з’являються малесенькі метелики – кремові, з крильцями, покритими золотавими лусочками і ніжною бахромою.

Не всім різновидам молі до вподоби хутра та шуби, ці комахи бувають як одежні, так і харчовими, які поселяються в кухні, в сипучих продуктах.

Міль одежна, що з’явилася в квартирі, може завдати непоправної шкоди виробам з хутра та вовни. Цього невеликого метелика (довжина тіла близько 7 мм) можна побачити в помешканнях, на даху, в коморах зі шкіряними та хутряними виробами, а також в приміщеннях, де довго не прибиралось і нема ніби нічого для живлення. Дорослі молі живуть близько 15-20 днів. Літаючі в помешканні, в основному, самці. Сильно обтяжені яйцями самочки (кожна відкладає 30-100 яєць) пересуваються «пішки» або злітають короткими ривками. Їх значно важче знайти та зловити, ніж нешкідливих самців. Яйця відкладають на матеріалах тваринного походження: вовні, хутрі або шкурі та пір’ї. З них вилуплюються личинки, котрі залишаються там доти, доки не перетворяться в лялечку або не з’їдять все довкола. Личинки виростають до 10 мм і весь час росту дуже обжерливі.

Доросла міль не завдає шкоди, так як не харчується, бо використовує запаси, нагромаджені в личиночній стадії. В наших помешканнях міль вражає вовняні покриття, килими, одежу, особливо в випадку, коли вони щільно упаковані в шафах, шухлядах, а також забуті на вішалках фетрові капелюхи, вироби з пера, оббивку меблів, хутряну, фетрову або бавовняну підкладку взуття. Личинки можуть пошкоджувати змішані волокна (синтетика з вовною), таким чином добираючись до вовни.

Найкраще – це не допустити, щоб міль загніздилася у помешканні, ніж боротися з нею. Старий засіб – перекладати речі травами: лаванда, шавлія, багно, що не тільки надає приємного запаху одежі, але й відлякує комах. Це так діють ефірні масла, що знаходяться в рослинах. Не потрібно забувати про перекладання та провітрювання одягу. Гарним засобом є також взимку деякий час одежу витримати на морозі (4-5 годин), влітку – на сонці, а потім почистити пилососом. Можна також перекладати одежу шматочками туалетного мила – міль не любить сильних запахів.

В крамницях є протимолеві препарати з різним складом. Це можуть бути плитки, коробочки, наклейки, паперові стрічки. При вивільненні з упаковки вони виділяють комаховбивчі субстанції. На етикетці вказано, яку кількість даного препарату потрібно використати в приміщенні або шафі з одягом.

Хімічні антимолеві препарати, так як і інші комаховбивчі препарати, не використовують у приміщеннях, де знаходяться малі діти та хворі. В таких випадках краще застосовувати натуральні засоби, такі як заготовлені трави, або провести дезінсекцію за відсутності домашніх.

Ентомолог С.В.Величко

Поширити:

Post Author: Diana