У музеї на Тернопільщині експонують роботи одного з найвідоміших графіків світу

27 січня виповнилося 107 років з часу появи на світ одного з найвідоміших та найоригінальніших графіків світу — Якова Гніздовського.

Яків Гніздовський народився в звичайній селянській родині у селі Пилипче на Борщівщині. Ще будучи учнем середньої школи хлопець мріяв «рисувати звуки». Згодом він зважився на життя емігранта, щоб втілити в життя найбільшу мрію своєї юності — стати незалежним митцем.1

Гніздовський відомий як графік, живописець, скульптор, автор статей. Але, після довгих років шукань у різних техніках, йому вдається підкорити США й увесь світ своїми дереворізами. Народженні в необігрітому помешканні у східному Бронксі роботи художника, моделями для яких слугували мешканці Бронкського зоопарку, приносять йому славу неперевершеного майстра дереворізу.

Україна та Борщівщина про свого славетного земляка дізналася вже після його смерті. Борщівський обласний краєзнавчий музей став одним із перших музеїв в Україні, який отримав авторські роботи художника. Завдяки співпраці працівників музею з жителем села Пилипче Іваном Гуменюком у музей надійшли перші надходження. Дружина митця — пані Стефанія Гніздовська-Кузан у березні 1990 року надіслала для фонду музею 10 дереворізів, світлини, каталог. Через два місяці пані Стефанія прибула в Україну на першу велику виставку графіки Якова Гніздовського, після якої подарувала мистецькі роботи чоловіка музеям Києва, Львова, Тернополя. Та найбільший мистецький спадок Якова Гніздовського вона залишила на його малій батьківщині —  Борщівщині. Вона особисто відвідала Борщівський краєзнавчий музей та особисті речі митця, книги, афіші виставок та 18 дереворізів. Це стало початком формування музеєм іменного фонду Якова Гніздовського, який триває і до сьогодні й поповнюється цікавими експонатами. Також у цей період з’являються перші музейні публікації в українських виданнях, зокрема літературно-мистецькому альманасі «Нічлава» опублікована стаття Михайла Сохацького «Повернувся в Україну», науково-краєзнавчому збірнику «Літопис Борщівщини» публікація того ж автора «Гніздовський: повернення в Україну». Неодноразово дереворізами Якова Гніздовського з музейних фондів ілюструвався «Літопис Борщівщини», що видається Борщівським обласним краєзнавчим музеєм.

Поширити:

Post Author: Diana